Strona główna » Aktywność fizyczna kobiet w ciąży

Aktywność fizyczna kobiet w ciąży

Aktywność fizyczna kobiet w ciąży

Czy wiesz, że poród pod względem fizjologicznym jest tak samo wymagający jak przebiegnięcie maratonu?

z tą jednak różnicą, że nie można go przerwać!

Pamiętaj, że zarówno do maratonu jak i do porodu można się przygotować! Chcesz zadbać o własną aktywność fizyczną w trakcie ciąży lub pomóc swojej podopiecznej?

Zdobądź praktyczne umiejętności oparte na wieloletniej wiedzy szkoleniowców i fizjoterapeutów!

Skorzystaj z wiosennej promocji do końca kwietnia! Z kodem
WIOSNA2022
otrzymasz aż 50% rabatu

Aktywność fizyczna kobiet w ciąży

(ONLINE)

Z kursem Aktywność Fizyczna Kobiet w Ciąży (online) zdobędziesz zarówno praktyczne umiejętności, jak i nowe kompetencje Nasz kurs to pewna, praktyczna wiedza, która przyda się nie tylko fizjoterapeutom, ale też trenerom, branży fitness oraz wszystkim kobietom w ciąży chcącym zadbać o zdrowie i sprawność fizyczną swoją i nowo narodzonego dziecka.

Zapisz się na kurs Aktywność Fizyczna Kobiet w Ciąży już dziś!

Dla kogo jest ten kurs? Dla kobiet w ciąży, które chcą rozpocząć aktywność fizyczną jak również tych, które chcą ją podtrzymać, nasz kurs pomoże Ci:
 • zrozumieć potrzeby Twojego zmieniającego się w okresie ciąży ciała
 • zdobyć wiedzę, dzięki której będziesz mogła efektywnie podnieść swoją sprawność fizyczną oraz złagodzić dolegliwości bólowe, proporcjonalnie do indywidualnego czasu, którym dysponujesz
 • przygotować się do trudów związanych z porodem
 • zadbać o sprawność fizyczną
 • podnieść wydolność organizmu
 • poznać wiele cennych wskazówek w kontekście poprawy rozwoju płodu
 • szybko powrócić do zdrowia i sprawności fizycznej po porodzie
Dla fizjoterapeutów, ponieważ nasz kurs:
  • podnosi umiejętności diagnostyki i usprawniania słabych ogniw organizmu, które ograniczają możliwości fizyczne kobiety w ciąży
  • pomaga zgłębić tajniki treningu nakierowanego na zapobieganie występowaniu kontuzji i przeciążeń
  • dostarcza umiejętności programowania ćwiczeń, które podnoszą sprawność fizyczną kobiet w ciąży
  • pozwoli Ci zrozumieć przyczyny występowania najpopularniejszych kontuzji i objawów bólowych u kobiet w ciąży
Dla trenerów, ponieważ nasz kurs:
 • dostarcza specjalistyczną wiedzę, która pomoże Ci ocenić stan zdrowia i możliwości fizyczne ciężarnych podopiecznych
 • uskuteczni Twoje zdolności diagnozy słabych ogniw w sprawności fizycznej, dzięki czemu spersonalizujesz swoje plany treningowe, dostosowując je do indywidualnych potrzeb kobiety spodziewającej się dziecka
 • daje merytoryczne podstawy, które pozwalają pokonać ograniczenia fizyczne i bólowe kobiet w ciąży
 • rozwija kompetencje trenera przygotowania motorycznego i personalnego

Skorzystaj z wiosennej promocji do końca kwietnia! Z kodem
WIOSNA2022
otrzymasz aż 50% rabatu

Po pierwsze: Poród to dla matki wydatek energetyczny podobny do przebiegnięcia maratonu (42,195 km). Warto aby kobieta spodziewająca się dziecka, dobrze się do tego przygotowała, zarówno psychicznie jak i fizycznie. Aktywność fizyczna w okresie ciąży zmniejsza lęk i tym samym napięcie mięśniowe, przygotowując jednocześnie ciało do akcji porodowej.

Po drugie: „Aktywność fizyczna kobiet w ciąży” w Reha Academy to innowacyjny kurs stworzony przez trenerów i fizjoterapeutów z wieloletnim doświadczeniem, zdobytym na najwyższym światowym poziomie. Zapewni on rozwój warsztatu fizjoterapeucie, trenerowi przygotowania motorycznego jak i absolwentowi kursu trenera personalnego.

Po trzecie: najlepszym lekarstwem jest ruch. Podczas zajęć naszego kursu udowodnimy, jak bardzo prawdziwe i istotne jest to stwierdzenie. Wybierając kurs „Aktywność fizyczna kobiet w ciąży” w RehAcademy zrewolucjonizujesz swoje postępowanie fizjoterapeutyczne i podejście treningowe, za co będą Ci wdzięczni wszyscy Twoi podopieczni i ich dzieci!

Dlaczego jesteśmy tak pewni wysokiego poziomu szkolenia?

na straży wartości merytorycznej naszego kursu stoi specjalistka położnictwa i ginekologii lek. med. Katarzyna Stolorz

Czego nauczysz się na naszym kursie?

 • Wykonywania ponad 15 testów funkcjonalnych, dzięki którym precyzyjnie ocenisz swój poziom zdrowia i sprawności fizycznej i swoich podopiecznych

 • Kilkuset nowych ćwiczeń usprawniających – dzięki nim dobierzesz indywidualny, najlepszy zestaw ćwiczeń dla siebie i swoich klientów/pacjentów.

 • Rozpoznawania wad postawy i ćwiczeń korekcyjnych, które uchronią Cię i Twoje podopieczne przed częstymi objawami bólowymi w trakcie ciąży.

 • Indywidualizacji programu ćwiczeń usprawniających na podstawie analizy posturalnej pacjentki

 • Najefektywniejszych technik aktywacji mięśni dna miednicy (ćwiczenia Kegla) i przepony

 • Programowania treningu kobiety w ciąży

Skorzystaj z wiosennej promocji do końca kwietnia! Z kodem
WIOSNA2022
otrzymasz aż 50% rabatu

Co znajdziesz w kursie

I Filar Aktywności Fizycznej kobiet w ciąży - Reguła staw po stawie Greya Cooka- Film instruktażowy: 4h 08min

Podczas aktywności fizycznej, ograniczony zakres ruchu w jednym stawie czy osłabiony mięsień (słabe ogniwo), zaburzać będzie prawidłowy wzorzec ruchowy. W takiej sytuacji zachowanie funkcji ruchu wymaga kompensacji w innym segmencie ciała poprzez zwiększony zakres ruchu sąsiedniego stawu, co może też prowadzić do przeciążenia tkanek. Jeśli, jako trenerzy czy rehabilitanci, chcemy stworzyć skuteczny program treningowy dla podopiecznej, powinniśmy spojrzeć na nią jak na ciąg wzajemnie oddziałujących na siebie powiązań, a przede wszystkim zrozumieć je – aby zdiagnozować, a następnie wyeliminować słabe ogniwo, ograniczające jej sprawność fizyczną. Musimy mieć świadomość, iż zaburzenia w jednym miejscu, mogą prowadzić do zmian, często w odległych częściach ciała. Wywiad sprawnościowy kobiety w ciąży (Skrining) na który składa się 15 prostych do przeprowadzenia testów, da Nam informację, które grupy mięśniowe są osłabione, które są przykurczone oraz jakie wady postawy występują u naszej podopiecznej.

Ocena sprawności fizycznej kobiety w ciąży- praktyczna weryfikacja testów skriningowych, film intruktażowy: 50 min

Film zawiera kompleksową weryfikację poziomu sprawności fizycznej Naszej Ani- kobiety w ciąży. Zdobyte informacje warunkują: -jakie ćwiczenia korekcyjne należy włączyć do planu treningowego, -które grupy mięśniowe należy aktywować przed treningiem aby uwolnić słabe ogniwo ograniczające efektywność postępowania treningowego, -jakich rodzajów stretchingu na które grupy mięśniowe i w której części jednostki treningowej należy użyć, -jak zmodyfikować technikę wszystkich ćwiczeń, aby w zdrowy i bezpieczny sposób zapewnić rozwój zdrowia i sprawności fizycznej kobiety w ciąży.

II Filar Aktywności Fizycznej kobiet w ciąży - Nauka prawidłowego oddechu, Film instruktażowy: 18min

Przepona oddzielająca jamę klatki piersiowej od jamy brzusznej jest głównym mięśniem oddechowym w organiźmie człowieka oraz bierze aktywny udział w stabilizacji centralnej. Niestety często w wyniku wad postawy, przez mała aktywność fizyczną- nie spełnia swej roli należycie. Dlatego programując trening kobiety w ciąży warto pamiętaj o reedukacji wzorca oddechowego za pomoca ćwiczeń aktywacji przepony, które będą wspomagać następnie efektywność ćwiczeń korekcyjnych wad postawy i przywracać prawidłową stabilizację centralną, a tym samym prawidłową postawę ciała.

III Filar Aktywności Fizycznej kobiet w ciąży- Trening mięśni dna miednicy, Film instruktażowy: 1h 10min

Na pewno słyszałyście kobietki, że jeśli zdarzyło Wam się nietrzymanie moczu, powinnyście siedząc na toalecie napinać mięśnie dna miednicy tak, aby wstrzymać strumień moczu, co wzmoni Wasze mięśnie dna miednicy… Jest to mit, który jest nagminnie powielany i propagowany, co gorsza nawet przez lekarzy! Takie zalecenia można znaleźć również w starych książkach medycznych. NIE należy ćwiczyć mięśni dna miednicy w taki sposób! W wyniku takich ćwiczeń może dojść do cofania się moczu i w konsekwencji- infekcji układu moczowego. W czasie mikcji (oddawania moczu) mięśnie dna miednicy powinny być ROZLUŹNIONE! Taki trening może doprowadzić do skurczu wejścia do pochwy, co utrudni własciwy i efektywny trening mięśni dna miednicy, który powinien skupiać się na warstwie wewnętrznej, czyli mięśniu dżwigacza odbyt.

IV Filar Aktywności Fizycznej kobiet w ciąży - Stabilny CORE fundamentem sprawności fizycznej kobiety w ciąży, Film instruktażowy: 1h 02min

Centrum stabilizacji (z ang. CORE), jest najważniejszym z elementów kontroli motorycznej, ponieważ to właśnie w tym miejscu mają swój początek wszystkie ruchy kończyn dolnych i górnych.Ćwiczenia wpływające na zdrowie kręgosłupa kobiety w ciąży powinny angażować wszystkie mięśnie brzucha prowadząc do zwiekszenia sztywności tułowia co jest warunkiem skuteczności treningu usprawniającego oraz prewencji występowania urazów i przeciążeń. (McGill, 2013, Hodges i in., 2013). W materiale wideo „Stabilny CORE fundamentem sprawności fizycznej kobiety w ciąży” omówimy jak ocenić poziom stabilizacji centralnej i jak dobrać ćwiczenia CORE do potrzeb kobiety ciężarnej.

V Filar Aktywności Fizycznej kobiet w ciąży - Trening korekcyjny pogłębiających się krzywizn kręgosłupa, film instruktażowy: 18 min

To jak stoimy, ma ogromne znaczenie dla efektywności wprawiania naszego organizmu w ruch. Kręgosłup ustawiony w neutralnych, fizjologicznych krzywiznach jest w stanie wytrzymać o 25 do 45% większe obciążenie zewnętrzne (Gunning i in. 2001). Utrzymanie prawidłowej postawy ciała w minimalnym stopniu wymaga napięcia mięśni prostowników grzbietu i jest warunkiem niezbędnym do generowania siły. Odstępstwa od jej norm poprzez np. garbienie się, wysuwanie głowy w przód czy pogłębienie lordozy odcinka lędźwiowego kręgosłupa wyczerpuje wydajność poruszania się i doprowadza do stałego, wzmożonego napięcia prostowników grzbietu odc. lędźwiowego. Przeciążenie prostowników zwiększa natomiast ryzyko dolegliwości bólowych o podłożu dyskopatycznym w odcinku lędźwiowo-krzyżowym w trakcie rozwoju ciąży.

Metodyka aktywności fizycznej kobiet w ciąży, Wykład online: 16min

Najważniejszą z zasad treningu jest jego indywidualizacja. Trener, który nie rozpoznaje indywidualnych predyspozycji i możliwości swojej podopiecznej, nie daje jej w pełni szans na osiągnięcie pełnej sprawności fizycznej. Im większą ilością wartościowych informacji warunkujących proces usprawniania dysponujemy, tym bardziej celowo ten trening zaprogramujemy- maksymalizując tym samym tempo realizacji postawionych sobie celów.

Autor kursu:

Michał Pietrzak - Fizjoterapeuta i Trener Przygotowania Motorycznego

 • Absolwent wydziałów fizjoterapii oraz wychowania fizycznego AWF w Katowicach
 • Doktorant AWF w Katowicach
 • W pracy zawodowej od wielu lat zajmuje się Rehabilitacją Ruchową
 • Dwukrotny Olimpijczyk, finalista olimpijski, wielokrotny medalista Mistrzostw Europy
 • Trener Przygotowania Motorycznego wielokrotnych olimpijczyków, medalistów Mistrzostw Świata, Europy.

Gwarancja satysfakcji

Zakupy w internecie to dzisiaj standard, jednak wciąż mogą budzić w niektórych pewne obawy. Jeśli też tak masz, to zapoznaj się wyjątkową gwarancją, związaną właśnie z zakupami naszych kursów online. Założenia gwarancji satysfakcji są proste: NIE PONOSISZ ŻADNEGO RYZYKA związanego z zakupem. Jesteśmy pewni wysokiej jakości naszych kursów online i przekazywanej wiedzy. Jeżeli z jakichkolwiek powodów zakupiony kurs nie spełnia Twoich oczekiwań, poinformuj nas o tym w ciągu 30 dni od zakupu, a bez żadnych pytań otrzymasz zwrot pieniędzy.

Aktywność fizyczna kobiet w ciąży
Kurs Online

Cena kursu: 199zł

Uwaga! Z kodem “NowyRok2022” otrzymasz dodatkowe 50% rabatu!

Skorzystaj z wiosennej promocji do końca kwietnia! Z kodem
WIOSNA2022
otrzymasz aż 50% rabatu